News

Check out market updates

ORHANLI Köyü

DSC_3817-532x320

Orhanlı Köyü

Orhanlı Köyü, Seferihisar ilçesinin en büyük ve kalabalık köyü. İlçe merkezine olan uzaklığı 18 kilometre, nüfusu son sayımlara göre 1150 kişi. Oldukça geniş ve dağınık bir yerleşime sahip. Orhanlı, Karakoç Deresi’nin oluşturduğu vadinin içinde zeytinlikler ve kızılçam ormanlarıyla birlikte yaşıyor. Yaz aylarında kurusa da, Orhanlı’nın deresi, köyün içinden geçen hayat.

Köyün ilk kurulduğu yer Eski Orhanlı. Daha eski adıyla Manasır veya Kocaköy. Köylü burada yaşıyorken daha çok zeytincilik ve hayvancılıkla uğraşıyormuş. Kocaköy, yüksekte, güneşin ilk ışıklarını alan, eğimli ve kayalık bir bölgede kurulmuş. Kışları keçi ağıllarının tabanında su birikmemesi, gübrenin çamur olmadan suyla yıkanması, bölgenin kayalık ve eğimli olmasıyla alakalı. Güneşin ilk ışıkları, gece ıslanan ağılları kuruturmuş.

Sonraları, köydeki insanların aşağıda bulunan düz arazilerde tarım yapmaya başlamasıyla tepedeki köye gidip gelmek zorlaşmış. Tütün ve tahıl işlerinin olduğu dönemde ovada kalmaya başlayan insanlar, yavaş yavaş vadinin alt kesimlerine yerleşmiş. 1980’lerin başında ise köy halkının aldığı kararla beş kilometre aşağıda bulunan ve şimdiki adı Yeni Orhanlı Köyü olan yerleşim yeri kurulmuş. Seksenlerden sonra köylü buraya yerleşmiş.

Bugün, Seferihisar Doğa Okulu’nun bulunduğu yer boşalan Eski Orhanlı’daki ilkokul binası. Orhanlı köylüsü ise çoğunlukla Yeni Orhanlı’da yaşamaya devam ediyor. Köyün ayrıca Orta Mahalle, Karakise, Temese ve Temesealtı adında dört farklı mahallesi daha var.

Bugün, Orhanlı’daki asıl geçim kaynağı tarım. Hayvancılık ise zamanla azalmış. Özellikle zeytin, sebze ve şaraplık üzüm yoğun bir şekilde üretiliyor. Köyde biri taşbaskı olmak üzere, üç yağhane bulunuyor ve tümü halen faal. Organik tarım yapan üreticiler de yoğunlukta. Sebze ve meyveler, Seferihisar başta olmak üzere İzmir’deki üretici pazarlarında doğrudan tüketiciye ulaştırılıyor. Üzüm ise şarap yapan özel firmalara veriliyor.

Keçicilik azalmış olsa da devam ediyor. Keçiler besi hayvancılığı şeklinde değil tamamen özgürce besleniyor ve dolaşıyor. Zeytin hasadı döneminde kızılçam ormanları ve makilikler, yaz sıcaklarında ise zeytinlikler mera olarak kullanılıyor. Genç nüfusun bir kısmı çiftçilik yapıyor, bir kısmı ise civar ilçelerde çalışıyor. Köyümüzde ön lisans ve lisans eğitimi almış çok sayıda genç bulunuyor. Orhanlı Köyü Derneği halk oyunları başta olmak üzere pek çok farklı alanda gönüllü çalışan gençleri buluşturuyor.

Orhanlı Köyü, Anadolu’da az göç veren köylerden biri. Kendi doğa kültürünü ve geleneksel bilgisini bu güne kadar koruyup büyük oranda yaşatabilmiş. Burada, bir masa etrafında oturmuş yaşlı insanlarla genç kızların veya delikanlıların sohbetlerine halen ortak olabilirsiniz. Mahallelerdeki ekmek fırınları komşuların ortak kullanımına açık. Düğün yemekleri hep birlikte hazırlanıyor. Aynı düğünde, 7’den 70’e tüm efeler birlikte zeybek dönüyor. Orhanlı’da kuşaklar arasındaki bağlar hala sapasağlam. Burada yaşam, şimdiki zamanın tüm zorluklarına karşı iyi niyete ve örfeneye dayanıyor. Doğada olduğu gibi, kendi halinde ve insanın gözünü almadan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *