News

Check out market updates

Sığacık

  • hb_b_13132924_l-b

Sığınak olarak kullanıldığı için Sığacık adını alan belde, bir zamanlar İyon Uygarlığı’na başkentlik yapmış, sanat merkezi olarak işlev görmüş ve hatta Efes Kenti ile yarışmıştır.

Sığacık Kalesi: Geçmişi Selçuklular zamanına uzanan kalenin şu anki hali 1500’lü yıllardan kalmadır. Kanuni Sultan Süleyman zamanında Teos Harabeleri’nden getirilen taşlarla yaptırılan kale savunma amacından öte bir deniz üssü olarak kullanılmıştır. Kalenin Kuşadası, Seferihisar ve Ayasalık adında üç kapısı vardır.

Teos Antik Kenti: Sığacık Kalesi ve Sığacık’a 2 km uzaklıktaki 12 İyon kentinden biri olan ve Ekmeksiz Plajı Yolu üzerindeki Teos Antik Kenti Sığacak’ta görülmeye değer diğer bir yerdir. Tanrı anlamına gelen adıyla bölgedeki en eski yerleşim yeri olan antik kentte henüz ciddi bir kazı çalışması yapılmamıştır. Şimdiye kadar yapılmış kazılarda elde edilen buluntuların bir kısmı antik kentte, bir kısmı ise İzmir Arkeoloji Müzesi’ndedir.

Teos Marina: 2010 yılında hizmete açılan ve bölgenin tarihi ve doğal dokusuna uygun şekilde yapılan marina Sığacık’ta görülmeye değer diğer yerlerden biridir.

Akkum Plajı: Merkeze 3 km uzaklıkta bulunan Akkum Plajı Sığacık’ta denize girmek için tercih edebilebilecek yerlerden biridir. Kaynak suları karıştığı için yaz aylarında bile serin olan suyu ile denizseverleri mutlu edebilecek güzellikte bir yerdir. Sörf için uygun olan Akkum Plajı’na günübirlik gidilebileceği gibi bölgedeki tesislerde konaklamak da mümkündür.

Ekmeksiz Piknik ve Dinlenme Alanı: Sığacık’a 1 km uzaklıkta bulunan alan günübirlik geziler yapmak isteyenler için idael bir yerdir.

Asırlık Ağaç: Sığacık merkezde yer alan tarihi asırlık ağaç çok az yerde görülebilecek ve eşsiz güzelliktedir. Asırlık ağaç Sığacık’ı ziyaret eden herkesin oldukça ilgisini çekmektedir.

Ayrıca günlük tekne turları ile Papaz Boğazı, Taş Ada, Azmak, Aktaşlı ve Çamcağız da görülebilecek diğer yerlerdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *